/  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber
GÖLCÜK MERKEZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TEMELİ ATILDI
Orjinal Resim

Gölcük Merkez Kentsel Dönüşüm 1.Etap Projesi’nde ilk beton, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı geniş katılımlı törenle atıldı. 1. Etap temel atma törenine; Bakan Özhaseki’nin yanı sıra Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doc. Dr. Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, AK Parti Milletvekilleri Veysel Tipioğlu, Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, KOÜ Rektörü Nuh Zafer Cantürk, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

ÇARŞI MERKEZİNİN TİCARİ HAREKETLİLİĞİNİ ARTTIRACAK PROJE

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Gölcük Belediyesi tarafından tahliye süreci tamamlandı. Acele kamulaştırma dava süreçleri de, Gölcük Belediyesi tarafından tamamlandı. Gölcük Belediyesi’nin yıkım ihalesi sonrasında; 321 daire, 248 işyeri, 69 ofis ve 125 deponun yıkımı tamamlandı. Proje alanındaki hak sahiplerine kira ödemleri de; düzenli olarak yapılmaktadır. Bu süreçte bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Çarşı merkezin ticari anlamda daha hareketli olmasına katkı sağlayacak projenin ilçemize ve hak sahibi hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

KOCAELİ’DE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Daha sonra söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doc. Dr. Tahir Büyükakın, “Gölcük kentsel dönüşüm projesinin hayata geçmesinde başta büyük emekleri olan Gölcük eski belediye başkanı Mehmet Ellibeş başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın Kocaeli’de çok önemli projeleri devam ediyor. Bunlardan en önemlilerinden biri de İzmit Körfezi’nde başlatılan dip çamuru temizliği projesi. Proje için Vali Seddar Yavuz, Bakan Özhaseki’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

 

“SIFIR TOLERANS İLE ÇALIŞACAĞIZ”

Belediyelere ayırt etmeksizin kentsel dönüşümde destek vereceklerini ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Birinci ve ikinci derece riskli alanlar topraklarımızın yüzde 66’sıdır. Nüfusumuzu yüzde 71’i bu hatlar üzerinde yaşıyor. Her aşamada bizim bu gerçekliği bilerek yaşamamız gerekiyor. Bu gerçeklik karşısında konutlarımızı ve iş yerlerimizi buna göre yapmalıyız. Bundan sonra daha büyük felaketler yaşamamak için önlem alacağız. Sıfır tolerans ile çalışacağız. Belediyelerimiz kentsel dönüşüm çalışması başlattılar. Biz de sonuna kadar destekleyeceğiz. Kim kentsel dönüşüm yapmak istiyorsa, hangi partiden olursa olsun desteklemeye devam edeceğiz şeklinde konuştu.

 

BAŞKAN SEZER ANKETLERDEN SÜPER ÇIKIYOR

Bakan Özhaseki, “Bu vesileyle bu işten dolayı çok gayret eden değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Bey'e ve Gölcük belediye Başkanımız ki genel başkan yardımcılığım döneminden beri takip ediyorum. Çok çok başarılı. Biz biraz da anketleri çok severiz. Anket yaptırıyorum. Anketlerden süper çıkıyor. İşi rast gelsin Başkanımızın, kendisine çok teşekkür ediyorum. Ben de Gölcüklü olduğum için teklif size geliyor. Şunu yapmamız lazım, bunu yapmamız lazım diyor. Biz kapı sonuna kadar açık diyoruz kendisine ve aynı zamanda Mehmet Ellibeş Bey’e de çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

360 DAİRE 407 İŞ YERİ İÇİN İLK BETON DÖKÜLDÜ

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ve tüm davetlilerin katılımı ile Gölcük Merkez Mahallesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temelleri dualar eşliğinde atıldı. Gölcük Kentsel Dönüşüm Projesi’nin önemli kısmı olan zemin iyileştirme çalışmalarına başlanması akabinde hafriyat çalışmaları da hızlı bir şekilde devam edilecek. Projede; 10 blokta, 360 daire, 407 işyeri ve 985 araçlık 2 katlı otopark inşa edilecek.

 

PROJE ALANI 2015 YILINDA RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Proje kapsamında 2015 yılında riskli alan ilan edilen, Merkez Mahallesi, D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, 19 Mayıs Caddesi ve Ali Fuat Kanpara Caddesi (20. Sokak) arasındaki 36 dönüm alanın Kentsel Dönüşüm Plan Tadilatı, 2020 yılında, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı.

 

BAKANLIK BÜYÜKŞEHİR VE GÖLCÜK BELEDİYESİ GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gölcük Belediyesi arasında, 02.06.2022 tarihinde imzalanan protokolle; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, zararın 100 milyon TL’sini karşılamayı ve alt yapı çalışmalarını üstlendi. Gölcük Belediyesi Hizmet Binası Meclis Salonu girişinde, Gölcük Merkez Kentsel Dönüşüm Ofisi açılarak, hak sahipleriyle görüşmeler yapıldı ve sözleşmeler imzalandı. 

 

PROJELER ÖZENLE HAZIRLANDI

Gölcük Merkez Kentsel Dönüşüm 1. Etap inşaatı ile ilgili; zemin iyileştirme raporları, inşaat projeleri ve diğer teknik çalışmalar yapılarak, tüm ilgili kurumlardan ve üniversitelerden onay alındı.

Yorum Yaz  l 
İlet  l 
Arşiv  l 
Yazdır  l 
Fotoğraflar